matrix

yerlidalton
en son çıkarttıkları filmleri sevmediğim bir film fakat Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions filmlerini görmezden gelinemez. ben ilk çıkan üç filmine ayrı bir hayranlık duyuyorum.

matrix

secil
Başrollerini keanu abimiz ve carrie-anne ablamızın oynadığı 1999 yılında vizyona giren o muhteşem başyapıt. Açıkçası film serileri arasında en çok beğenileni kesinlikle ilk olanı diyebiliriz. Çekim için neo popişinden ter akarcasına yardırıyordu, amerika ciddi anlamda oyuncusunu yoruyor. Diğer serilerin pek hoşuma gitmediğini ve en son çıkarttıları filmin ise maalesef vasat olduğunu dile getirebilirim.

messiah

oxlade
sonlandırıldığı için kızgın olduğum iki diziden biri. diğeri de the oa. olm o kadar heyecanlı bittiler ki, özellikle the oa muhteşem bitmişti. mal gibi bitirdiler diziyi. zengin olsam yapımcı olup alın lan şu parayı çekin atın youtube yeni sezonu derim.

bicycle thieves

itsatakan24
1948 İtalyan yapımı Vittorio De Sica'nın yönetmen koltuğunda yer aldığı İtalyan Yeni Gerçekçi filmi. İkinci Dünya Savaşı sonrası zar zor bisiklet gerektiren bir iş bulup zar zor bir bisiklet alıp çalışan bir aile babasının bisikletinin çalınışını ve o adamın bisikletinin peşini sürmesini konu alıyor.

Bir buçuk saatte çok acayip yönlü bir film olmuş. Dün bitirdim. Bir buçuk saatte savaş sonrası İtalya'yı gösterirken bir yandan toplumun gelişmesinden zıt olarak kötüye ilerleyen toplumum ahlakını, (yer yer ufak ufak) toplumdaki statü farklarını, adalet kavramının günümüz toplumlarındaki ölüşü, bir insanın sonu çaresiz olacağını bilse de verdiği uğraşı ve kurduğu ümit, bir babanın ve en önemlisi bir insanın hakkının peşinde koşuşunu ve o kişinin psikolojisi efsane derece iyi işlenmiş hemde kısa ve öz biçimde. Filmde en ön plana çıkan şeyler filmin atmosferi, ana karakterin psikolojisi ve oyunculuklarıdır. Bu üç özellik filmin çok yönlü olmasına en çok katkıda bulunmuştur şüphesiz. Filmin hikayesi de elbet bulunmuştur katkıda fakat şüphesiz bu üç etmen en yüksek payı ellerinde bulunduruyor. Filmin atmosferine değinecek olursam tam İkinci Dünya Savaşının sonlarında çekildiğinden toplum atmosferleri sağlam ve gerçekten savaştan çıkmış bir milleti yansıtıyor. Bu özellik de filmde karakterimizin uğradığı haksızlığın nedenlerine katkıda bulunuyor. Bu sayede de filmde ana karakterimize iyi ya da kötü bir şey olduğunda daha vurucu hissetirmesini sağlamış zannımca. Oyunculuklar ise apayrı bir durum. Ana karakterimizin psikolojisi filmin her dakikasında çehresinde apaçık şekilde okunabiliyor. Bu sayede film bir taşla iki kuş vurmuş oluyor. Hem oyunculuk sayesinde karakterimizin düştüğü dramın vuruculuğu artmış hem de karakterin psikolojisini filmin her yerinde net biçimde görebiliyoruz.
Antonio'nun kah bisikleti aldığındaki mutluluğu ve yüzüne yansıyan ümidi ya da çalındığı vakit yüzündeki üzüntü ve çaresizlik veyahut bisikletini ararken hakkında bir ipucu öğrenemediği vakit yüzünde beliren öfke. Beni en çok etkileyen kısımlar şüphesiz Antonio'nun ilk bisikleti çalındığında oğluna bozulduğunu söylerken yüzü ve filmin sonlarında o bisikleti çalıp çalmamasına dair girdiği ikilem. Ki o sahnede de Rizzi'nin girdiği ikilem yüzünden efsane yansıyor. Sırf o sahne bile sosyolojik açıdan sağlam mesajlara ev sahipliği yapıyor bence.

yalanın icadı

secil
yalanın icadı filmini 2010 yılında izlediğim ve geçenlerde netflix içerisinde görüp, duygulanıp, yeniden açıp izleyeyim dediğim filmdir.

Başrollerini ricky gervais ve jennifer garner oyuncularının paylaştığı komedi filmidir. Birçok platformda romantik kategorisine girdiği de söyleniyor ama benim için komedi filmidir. Film içerisinde cinsel söylemler yer alıyor fakat hiçbir şekilde eyleme geçmiyor, bu durumlardan rahatsız olan kişiler ailesi ile rahatça izleyebilirler.

Film hakkında spoiler vermek istemiyorum fakat verecek kişilerin entylerini okumak isterim. Bana göre film 10 üzerinden 8 puana sahip. Tabii imdb üzerinden 6.3'lük puan alarak birçok insanın (bu film izlenmez kesin) tepkisini almış olabilir.

wes anderson

oxlade
bu şahsına münhasır yönetmene ait filmler ile amanita games'in yaptığı oyunlar arasında hiçbir bağ olmamasına rağmen sanki hepsi aynı kafanın ürünü gibi.

aralarında herhangi bir bağ olmadığının farkındayım, herhangi bir duyum vs de almış değilim. söylemek istediğim; wes anderson'a ait bir film izlerken, hissettiğim yaratıcılık ve hayranlık, amanita games'e ait oyunlardan birini oynarken de hissediyorum ve bu duygu durumu bende çok nadir canlanabilen bir duygu durumu.

quest for fire

mirova
Türkçe'ye Ateş Savaşı olarak çevrilen 1981 Fransız yapımı filmdir. Ateşin ısıtma, yiyecekleri pişirme ve vahşi hayvanlardan koruma gibi özellikleri olduğunu fark eden ilkel kabilelerin, ateşi ellerinde tutmak için verdikleri mücadeleyi anlatır. Bana göre dünya üzerinde şu zamana kadar çekilmiş en iyi film olma niteliğini taşıyor.

Mirova film puanı: 9.7

messiah

tevfik
dizi ilk çıktığında netflix platformunda izlemiştim ve bayağı hoşuma gitmişti. dizinin 2. sezonun olmamasına üzüldüm açıkçası, son sahnesi çok fazla meraklandırmıştı ve 2. sezonu merakla beklerken projeyi iptal ettiklerini duyduğumda, devam etselerdi sağlam kazanırlardı düşüncesi yeraldı.

messiah dizisinde başrolun ismi Mehdi Dehbi, oldukçsa kaliteli oyunculuğu var. aynı zamanda mesih dizisine mehdi isimli oyuncuyu yakıştırmaları ise ayrı bir incelik olmuş.

game of thrones

mirova
Taht kapışmaları olarak da Türkçe'ye çevrilebilir. Ejderhaların ateş püskürmesi ile Taht etrafında dönmeye başlayan 7 hanedanlık lideri, ateş durduğu anda tahta oturmak zorundadır. İlk tahta oturan hanedan lideri demir tahtın sahibi olur.

tevfik

itsatakan24
Güzel duruyor site. Tasarım açısından da sevdim geliştirilebilir de aynı zamanda yeni temalar falan daha çeşitlk kılınır. Eminim ki adminlikte hiç sorunu olmaz şahsen bu siteden ümidim bol.
2

quest for fire

secil
Daha önce hiç duymadığım ama başlık sahibi tarafından çok fazla övüldüğünden dolayı mutlaka izleyeceğim filmdir. İzledikten sonra gerekirse replikleri ile dahi başlık açıp entry girebilirim

ufak tefek hatalar

secil
Elbette yeni bir projeye başlıyorsunuz sorunlar çıkıyordur fakat bu entry altında hatalardan söz edelim ona göre düzenlemeler yapılsın düşüncesindeyim. İstatistikler kısmına giremiyorum (kullandığım telefon iphone 12 mini) bilgisayarımda bakmadım fakat baktığım zaman yeniden yazacağım. Ve arama alanına yazdığımda üst tarafta boşluk oluyor o boşluğun çıkmasına anlam veremedim.

murat soner

oxlade
keşke murat soner gibi insanların sayısı artsa, belki o zaman bu acınası durmumuz bir nebze durulur. ayrıca doğru eleştiri sadece geliştirir, zarar vermez. bunun bile ayırdına varmakta zorluk çekilmesi..

film sözlük

tevfik
Film sözlük 23 Eylül 2022 tarihinde aktif hâle gelmiş internet sitesidir. İçerisinde tüm film kategorilerini rahatça bulabileceğiniz ve özgürce entry girebileceğiniz sitedir.

hababam sınıfı

yerlidalton
şafak sezer ve mehmet ali erbil'in başrollerini oynadığı hababam sınıfı askerde filmini de seviyorum oldukça güzel kurgulanmış. her zaman ilkler güzeldir kafasından çıkılması gerektiğine inanıyorum.

neden bekliyorsun?


bu sözlük, duygu ve düşüncelerini özgürce paylaştığın bir platform, hislerini tercüme eden özgür bilgi kaynağıdır.
katkıda bulunmak istemez misin?

üye ol