yaşam şifresi (source code) filmi fragman izle, konusu, oyuncular | Film Sözlük
yaşam şifresi (source code) filmi fragman izle, konusu, oyuncular
netflix'te 15 ekim 2023 tarihinde yayınlanan aksiyon, dram ve gizem filmi. (normalde 2011 yılına ait bir film.)

fragman izle : videokonusu
i̇lk uzun metrajı moon ile tanınan yönetmen duncan jones'un yeni bilim-kurgu projesi 'yaşam şifresi', kendini devlet destekli gizli bir deneyde bulan askerin heyecan dolu macerasını anlatıyor.

hızlı trende uyanan ve burada nasıl bulunduğuna dair hiçbir fikri olmayan yüzbaşı colter stevens (jake gyllenhaal), karşısında christina (michelle monaghan) adlı kendisinin tanımadığı birini bulur. kadının hareketlerinden colter'ı tanıdığı anlaşılır. ne olup bittiğini anlamaya çalışan colter, tuvalette kendine sığınacak yer ararken aynada kendi yerine başkasının yüzünü görmesiyle şok olur. cüzdanında da bir sınıf öğretmeni olan sean fentress'ın kimliği bulunuyordur.

bu sırada aniden trende büyük bir patlama yaşanır. hemen ardından colter kendini yüksek teknolojili bir yerde bulur ve uniformalılardan goodwin (vera farmiga) ona bilmesi gereken her şeyi anlatır. colter chicago'da bir treni bombayla havaya uçuran ve daha onlarcısını da öldürmeyi planlayan bombacının kimliğini tarif edebilmek için çok gizli bir göreve atanmıştır. 'yaşam şifresi' adı verilen bu görev sayesinde colter paralel bir evrende yolcu sean'ın yerine geçebilmektedir. trene her dönüşünde colter'ın bombacının kimliğini üslerine bildirmesi için sadece sekiz dakikası vardır. her seferinde yeni bilgiler edinse de avı onu atlatmayı başarır. daha fazla delil buldukça, bu ölümcül faciayı önleyebileceğine daha çok inanır, elbette zaman onun önüne geçmezse.

oyuncular
jake gyllenhaal, michelle monaghan, vera farmiga, jeffrey wright, michael arden...

genel detaylar
yönetmen : duncan jones
senarist : ben ripley
oyuncular : jake gyllenhaal, michelle monaghan, vera farmiga, jeffrey wright, michael arden...
tür : aksiyon filmleri, dram filmleri, gizem filmleri, netflix filmleri, yabancı filmler
yıl ve süre : 2011 - 1 saat 33 dakika
yayın tarihi : 15 ekim 2023 (netflix), 8 nisan 2011 (türkiye)
menşei : amerika birleşik devletleri, kanada, fransa, almanya
yapımcı şirket : summit entertainment, vendome pictures, studiocanal

filmi izlemek için lütfen sadece yasal yollara başvurunuz.